כול האמת על משמעות השם הפרטי

 כול האמת על משמעות השם הפרטי  והכוח  באותיות דרך האסטרו-קבלה:

 

 "טוב שם משמן טוב"

אלוקים ברא אותיות, ועם ישראל קרא בהם שמות:

 

שנתגלה בורא עולם קודם כהיה אשר אהיה ואחר כך אלוהים ואחר כך יהווה.כך עם ישראל.וכך האדם בתוך עמו.

 

כבר שנו חכמינו: "טוב שם משמן טוב" (קהלת ז', א'), בשימם את הדגש על משמעות וחשיבות השם הפרטי. גם ספר שמות השני במניין חומשי התורה מתחיל ב"ואלה שמות..." ציון שמות בני ישראל, אשר ירדו מצרימה. מכאן, שביהדות מיחסים משמעות רבה לשמו של אדם. יתר על כן, בקבלה לכל אות מאותיות השם יש משמעות מיוחדת ולכן צרוף האותיות יוצר שם בעל ייחודיות. לפי הקבלה בוחרת הנשמה את שמה טרם הלידה ומעבירה את השם באמצעות השראה לאדם כלשהו על פני כדור הארץ, בדרך כלל לאחד מהורים המיועדים, אשר קוראים לילד בשמו עם לידתו. השם הפרטי לא משמש רק להגדרת האדם ולזיהוייו, אלא מראה גם את הצורה הרוחנית המסתתרת באדם והשפע הרוחני לו הוא זכה. השם מייצג ומרמז על אופיו של האדם, מכלול תכונותיו, ייעודו והמשימות שהוטלו עליו עם הגיעו לעולם הזה. שמו של אדם מייצג את הפוטנציאל הגלום בהווייתו, הסגולות והמידות הנעלות בהן בורך וכן בתכונות החלשות, ובקשיים שעשויים להיות לו לרועץ. 

כשההורים נותנים שם לילדם נכנסת בהם כעין רוח קודש נבואית. ההתעסקות בקריאת הרך הנולד בשמו הופכת לחוויה מיסטית, עטופה בהילה. שמנו מלווה אותנו לאורך ימי חיינו והופך להיות האופן הראשון על פיו אנו מזוהים, כרטיס הביקור החיצוני שלנו.

 

נשאלת השאלה כיצד מילה יוצרת מציאות?

הקבלה מעניקה לנו את התשובה. כשאלוהים ברא את העולם הוא ברא את האותיות כקודים. בכל קוד כזה טמון כוח רוחני שונה ובאמצעות צרוף הקודים, הוא יצר מפתחות של אנרגיה כזו או אחרת. כל אות דומה לנורה המכילה בתוכה סוג אחר של צבע, גוון, אנרגיה ופוטנציאל קוסמי. הכוח הרוחני העומד מאחורי האות מקנה לה את הגוון בהתאם לניקוד ולהגיהה. מתוך זה ניתן להבין עד כמה שמו של אדם בעל משמעות. משפיע על המציאות, על גורלו ואורחות חייו. לכן, אף עלפי, שאוחזת בהורים מעין רוח קודש בעת בחירת שם לילדם, ישנו כוח הבחירה החופשית, שהרי הכול מצוי והרשות נתונה...

 

מה משמעות השם אדם?

·        שם האדם מרמז על יצירתו של האדם מן האדמה.

·        שם האדם היווה עבור חכמי הקבלה צופן, כמעיין קוד.

·        לפי התפיסה היהודית האותיות הן כלים, צינורות להעברת מידע ואנרגיה מסוגים שונים.

·        כשאנחנו קוראים בשם אנחנו יוצרים דפוס, תבנית שמאפיינת את האדם ומגדירה אותו עבור סביבתו.

·        להורים יש אחריות רבה בבחירת השם לילוד.

·        שם האדם הוא שם הנשמה ולא הגוף, הנשמה מגיבה לשם בדרך עמוקה.

·        הנשמה היא סוד השם.

·        בכל אות יש רטט אורגני, קושי או חולשה.

·        יש הגורסים כי עתידו של תינוק נקבע כבר עם קריאתו בשם.

 

כיצד בוחרים שם לרך הנולד?

מקובל, כי ההורים הם שבחורים שם שיועיל לילדם בהמשך דרכו, שיצור איזון והרמוניה. בתלמוד נאמר על הפסוק מתוך תהילים: "לכו- חזו, מפעלות ה', אשר – שם שמות בארץ". יש כאן התפעלות מהפלא שעשה האלוהים במעשה הבריאה, מתן השמות ככוח רוחני המזרים לאדם את אנרגית החיים שבו ומשפיע עליו במהלך חייו.

כללים והמלצות ביהדות למתן שם:

·        על פי הרמב"ן שמו של הילד הראשון ניתן על ידי האב. האם את שם הילד השני. במקרה שהאב לא נמצא בסביבה בזמן הלידה לאם זכות ראשונים לתת לילד שם. בכל מקרה, להורים שמורה הזכות לקרוא לילדם בשמו.

·        ביהדות אשכנז, לאם זכות ראשונים לתת שם לילד הבכור.

·        כדאי לתת שם המוסכם על דעת שני בני הזוג. השם צריך לבוא באהבה, הסכמה ושלום.

·        אל לו לאדם להקל ראש במתן שם לילדו, גם חז"ל כמו חכמי הקבלה ייחסו משמעות רבה לשם האדם.

·        באות הראשונה של השם מתרכזת מירב העוצמה של האישיות והתכונות הדומיננטיות שבאות לידי ביטוי. אות זו היא מעין "אבן פינה" עליה מושתת המבנה האישיותי.

·        האות האחרונה היא שהופכת את התכונות לישימות היא מציינת איך אותו אדם משתמש בפועל באותן תכונות ופוטנציאלים הטמונים בו.

·        האות הראשונה מסמלת את תפיסת האני של האדם והאחרונה את האינטראקציה שלו עם סביבתו.

·        האותיות הפנימיות מייצגות את האופי הפנימי, הנסתר והחבוי באישיותנו. הן מפעילות ומניעות את האדם בלא שיהיה מודע להן. הן מסמלות את מה שנסתר מענינו. 

·        השם הוא צלם האנוש אותו אנו נושאים עמנו כל ימי חיינו.

 

ביום הזיכרון לשואה ולגבורה מזכירים את ששת מיליון הקורבנות שנספו בטקס הקראת השמות, "לכל איש יש שם..." בכך השם ממשיך לשמור על גחלת הזיכרון ולסמל את הישות האנושית שנשאה אותו.

 

מחליפים שם על מה כדאי להקפיד וממה חשוב להימנע?

בעידן החדש יש נהירה גוברת והולכת להחלפת שמות ומתן שמות "חדשניים", מודרניים בניחוח חו"ל. למען כל אלה המעוניינים לשנות את שמם אני מדליקה נורת אזהרה. שמו של האדם מחבר אותו לגורלו, ליעוד ולשיעורים שהנשמה בחרה להתחבר אליהם. שינוי שם ו/או הוספת שם סתם כך ללא סיבה מוצדקת לא יביאו את הגאולה, וכאן המקום לציין, שאין אות "לא טובה", כל אות שייכת לשלמות ולכל אחת תפקיד שונה , קל או קשה. מי שכבר החליט להחליף את השם, כדאי שישים לב לדברים הבאים:
רק רב מקובל, שמכיר את רזי הקבלה והנומרולוגיה, או בעל מקצוע מוסמך בתחום הנומרולוגיה יכול לעזור ולייעץ בשינוי השם ובבחירת שם חדש. לתהליך זה מתלווה גם תפילה מיוחדת הנאמרת בבית הכנסת. אולם, יש מקרים מיוחדים ויוצאים מן הכלל בהם מומלץ ואף רצוי להחליף שם. להלן, אסקור את אותם מקרים.

 

המקרים המומלצים להחלפת שם הם:

אדם הנמצא על ערש דווי - ברוב המקרים יוסיפו לו שם, לפני שיעקרו את שמו לעד.

2. אדם שלא התחתן עד גיל 40, בגלל סיבה לא ידועה.

3. אדם המעניין להתחיל בדרך חדשה ולהתנתק לחלוטין מעברו.

4. אישה שלא ילדה עד גיל 40.

5. אדם שמאז שהוא ילד, שנא את שמו ורצה שם אחר.

6. תינוק שנולד והאבא החליט לקרוא לילד על שם אדם מסוים ללא הסכמת האם, שרצתה שם אחר אבל נכנעה ללחץ האב. (כאן, המקום להמליץ כי רצוי שבני זוג יחליטו על מתן השם לילדם, תוך שיתוף פעולה, ששניהם מסכימים ומתחברים לשם שנבחר).

7. אדם שנקרא על שם אדם שמת מייסורים או בגיל צעיר נקטפו חייו.

כללי אצבע לבחירת שמות:

לא מומלץ לבחור בשם קצר בעל שתי אותיות בלבד, כי כך אין לשם מספיק כוח אנרגטי. לאימהות שמתלבטות איזה שם לתת לתינוק הרך: לא מומלץ לקרוא בשם של זכר לנקבה כמו: "דניאל", "שחר",ניצן, עמית,  "טל", "שי" ועוד. מומלץ שם בעל קונוטציה עברית, ולא עם צליל לועזי כמו: "שון", "דון", "מאי" ועוד.

או שמות שמשמעותם מורכבת : נמרוד- מרד, חנית- מלשון חנית המשמשת ככלי מלחמה, סופית מלשון סוף, תום- סוף.

שמות מומלצים:לבנים. אייל, אור, רזיאל, צוריאל, אדיר, אביהו, רואי,  אושרי, ארז, אריאל,יואב, יאיר, אוריאל, יוגב, דולב, יהב, דרור, גבריאל, מאור, שלו, אבי-אל,  ועוד...

שמות מומלצים:לבנות. הדר, אדר, ליאור, שְרי, מירב, הילה, יובל,  דליה, אדווה. הגר, הודיה, ורד, רביד, שירה,  גאייה, בת-אל, צוריאל, טליה, מאיה, מוריה, תהילה, ועוד...

שמות לא מומלצים:לבנות. סהר, דינה, סימה, פנינה, יפה, מזל, חגית, . לילית, לילי, , אסנת, לבנה, נופר, נועה, פאזית, תאיר, עדינה, עופרה, נירית,נורית, סוזן,  סיגלית, עמליה, נעמה, ענבל,  גיתית, עינת, נופר, נינה נינת, סמדר, ועוד..

שמות לא מומלצים:לבנים. עומרי ,עומר, סמי, עמית, גלעד,עמיר,ערן,תום,פינחס,נתנאל,נחום, נפתלי,מקס,  עופר,שאול,יעקב,יוסף, ועוד...

אותיות  מומלצות: א', מ', ש', ב, ג', ד', ר', י', ו', ה', ז'.ל, צ.

אותיות דין לא מומלצות: ס,פ, ע, נ, ת, ז,ח, כ, ק. 

הערה: לא למהר להחליף את השם שלכם! אם אתם אוהבים את שימכם!  למרות שהשם לא מומלץ והינו מאותיות הדין ולא חסד. עצם האהבה לשם הוא זה שחשוב ומחזק את המשאבים הנפשיים של האדם, ואת הכישורים האותנטיים והבסיסים. חשוב לזכור! שכאשר החיים תקועים!!! השם לא אשם!!! קיימים עוד זוויות במבנה האישיות שמשפיעים על המזל והגורל בחיים.

לכל אות ואות בשם הפרטי יש השפעה על גורל האדם. לא לחינם אמר פיתגורס המתמטיקאי: "מספרים לא רק סופרים, הם גם מספרים את סיפור החיים שלנו ונותנים אינפורמציה". באותיות ובמספרים חבוי גורלו של האדם: הצלחה, בריאות, אופי, קריירה, זוגיות, וכן אכזבות, מחלות, כישלונות, עיכובים, גירושין, מתחים ופירודים. הכול מצוי והרשות נתונה להישאר עם מה שיש, לשנות או להוסיף אותיות.

22 האותיות הן קדושות, והן חומר הגלם של הבריאה. הן למעשה ערוץ תקשורת ישיר בנינו לבין היקום. חכמי התלמוד ייחסו חשיבות גדולה לשמירה על השמות העבריים. לדברי חז"ל, אחד הדברים שבזכותם נגאלו בני ישראל ממצרים, היה שלא שינו את שמם. מספרים שפרעה ניסה לקחת את שמו של יוסף הצדיק, ואחרי דור אחר, ניסה פרעה אחר לשנות את שמו של משה. כבר אז, לקיחת השם והניסיון לשנותו, נחשבו כנטילת כוחו של האדם. לעומת זאת, במקרים רבים בתורה, אנחנו נתקלים בהוספת שם או אות לאדם כדי לחזק ולשנות גורל קשה. כמו למשל שרה, שנקראה "שָרִי" ועד גיל מאוחר לא הצליחה ללדת. כשהוסיפו את האות ה' לשמה נכנסה להריון וילדה. בתנ"ך מרובים המקרים בהם מורה האל על שינוי השם על ידי הוספת אות- בבראשית, עם הפיכתו של אברהם לאבי האומה שונה שמו מאברם לאברהם. על ידי הוספת אות האלוהים ה'.

חז"ל מספרים על רבי מאיר בעל הנס שהיה בודק בשמות כל מהלך שהיה הולך לבצע, הוא היה בקיא מאוד ברזי השמות. מסופר על מקרה שבו רבי מאיר וחבריו אספו כספים לפדיון שבויים. ראו חבריו את בעל האכסניה הקרובה כמי שהיה בעיניהם אדם ישר ואמין, שאלו את רבי מאיר אם כדאי להם להשאיר אצלו למשמרת את הכספים. רבי מאיר שאל אותם לשמו. והלה ענו לו "כידור". אמר להם רבי מאיר: "יש פסוק האומר: כי דור תהפוכות המה, בנים לא אמון בם". (דברים ל"ב) מתוך פסוק זה הבין רבי מאיר כי אין זה אדם שראוי לתת בו אמון. הלך הרב והטמין את הכסף ביער הסמוך. למחרת הלכו חבריו ודרשו את המעות מבעל האכסניה, אשר לא ידע במה מדובר. פנו לרבי מאיר ושאלו לכספים. ענה להם: "הרי אמרתי לכם, שאין מתעסקים אם אדם ששמו אין בו צליל טוב".

כמובן, שאין להסיק מסיפור זה שכל שם שנמצא בתנ"ך מקושר לצד השלילי או להפך. נושא השמות הינו מורכב ולכן יש לשים לב, ולחקור לפני שנותנים שם לרך הנולד או לחילופין מבקשים לשנות שם. מאוד חשוב לצבור ידע ולקבל ייעוץ מסמכות מוכרת ובקיאה בתחום ולא משרלטנים, ודמגוגים.

 

 

 

 

 לעיונכם! חלוקת רזי-האותיות לפי-4 יסודות: אש, אדמה, אוויר, ומים:

 

אותיות  בהשפעת יסוד אש-ג,ד,ה,ט,כ,ס,ש.

מזלות האש הם: טלה,אריה וקשת.

אש מייצגת- את התוצאה: היצירתית, הדינאמית,הפעלתנית,והעצמאית.

צורך פנימי להתנסות- בריגושים, אתגרים, יוזמה, חופש,ומרחבים,וחוויות חדשות לבקרים.

יתבטא וינהג -  באופטימיות, באמונה בביטחון עצמי,בנמרצות בפעלתנות,ובחיוניות.

אדם אשר נושא אותיות אש - בעל מודעות עצמית מפותחת-וצרכיו הבסיסים מסופקים כראוי.

יהיה-  שחקן מלידה. נועז, תחרותי, בעל אהבה אוניברסאלית, רחב אופקים, שובב מתלהב  כשמש הלוהטת, אנשים יתאספו סביבו כמו במדורה שבא גחלים לוחשות. ומושכת קרבה  סביבה. אדם מחונן בתכונות מנהיגויות, ורצון להיות מעל קידמת הבמה, שאפתן וכריזמטי יאמין בכוחו,ויניע את חיוו אנרגיית האש תעורר בו מזג חם, ויצרים מיניים אשר יבליטו מראה-  כובש לבבי סקסי מקסים ויפה.

 

אותיות בהשפעת יסוד אדמה- ב,ו,י,ע,פ.

מזלות האדמה הם: שור,בתולה,וגדי.

אדמה מייצגת- את התוצאה: הקיומית, הגשמית, החומרנית, והמעשית.

צורך פנימי להתנסות- בארציות, ובבניית מסגרת יציבה ובטוחה.

יתבטא וינהג– ברצינות, בגרות,סובלנות, יעילות, התמדה, ופרקטיות.

אדם שנושא אותיות אדמה - ובעל מודעות עצמית מפותחת-וצרכיו הבסיסים מסופקים כראוי.

יהיה- מחושב שקול דעת, שיגרתי,ילך לאט ובטוח. יאהב את סיפוק החושים ואת מנעמי החיים, שורשיו כמו אדמה פורייה וחזקה. יאהב  וודאות, ומדעיים מדויקים  תועלתנות ושמירה על הקיים.ניחן בזהירות שמרנות ובהיגיון בריא. בעל משמעת עצמית חזקה,. ימלא את חובותיו בעקבית אחריות ומסירות.

 

אותיות בהשפעת יסוד האוויר: א,ז,ל,פ,צ,ר.

מזלות האוויר הם:תאומים, מאזניים, ודלי.

האוויר מייצג- את התוצאה: המחשבתית הלוגית השכלתנית וההגיונית.

צורך פנימי להתנסות- בגירויים אינטלקטואליים, בשינויים בתחומים רבים- ומגוונים. בלימוד וידע,  בעיצוב תיאוריות ורעיונות.

יתבטא וינהג-  בקלילות,גמישות, סתגלנות,סקרנות, ובתנועה מתמדת פיסית ומנטאלית.

אדם שנושא אותיות אוויר - בעל מודעות עצמית מפותחת-וצרכיו הבסיסים מסופקים כראוי.

יהיה- חברותי, תקשורתי, ערני ומהיר הבנה ותפיסה, בעל בהירות וגמישות מחשבית. כושר ביטוי טוב. יוצר  זרימה סביבו, פתוח לרעיונות רוחניים, ולדעות חדשות.

יסוד האוויר היחיד שמסוגל מכולם! להשפיע על שאר היסודות וליצור בהן שינויים

 לחיוב/ ולשלילה.

את האש מלבה ומגביר.  את המים מסעיר ומכה בו גלים. את האדמה כשמנשב מעל פניה.  הופך לאבק פורח.

האוויר יוצר חוסר ביטחון לאדם- בנושאים אשר אינם ידועים  ומוכרים, ואינו בקיא בהן.

ולכן ייעודו של  יסוד האוויר לגלות לאנושות-את כושר ההמצאה והמחקר, של צפונות הטבע והיקום בכלל. האוויר מכיל בתוכו את אנרגיית הנשימה, הנשמה ורוח החיים.

 

אותיות  בהשפעת יסוד המים: ח,מ,נ,ק,ת.

מזלות האוויר הם:סרטן, עקרב, ודגים.

המים מייצג- את התוצאה:  הרגשית, ההזדהות, כושר קליטה והפנמה.

צורך פנימי להתנסות- בתחושה של שייכות וחיבור רגשי,להיות מטופל, נאהב ורצוי.

להשתייך למסגרת  מגוננת, מחזקת,תומכת,ודואגת.

יתבטא וינהג –  ברגישות ובפגיעות, במעורבות,בשיתוף פעולה  ובמסירות.

אדם שנושא אותיות מים- בעל מודעות עצמית מפותחת-וצרכיו הבסיסים מסופקים כראוי.

יהיה-אינטואיטיבי, מעמיק ובעל דמיון מפותח. אכפתי, אמפתיה חם ורגיש לזולת. יתמוך וייתן  כתף בשעת הצורך. זהו יסוד קשה להבנה- שמתקשה להגדיר את רגשותיו ותחושותיו, עשויים להיראות מרוחקים  קרים ואדישים, זו מאין השלייה מדומה שנתונים בה המגוננת עליהם מפני סערות, מצבי- רוח, ומעורבות רגשית מדיי. יש להם צורך לטהר את הגוף מרעלים שהינם סופגים מהסביבה. צרכים חזקים לאגור כוחות פנימיים כדי להתמודד עם המציאות שלא תמיד לרוחם.

 

 בחסות: מזל אהרוני.( לא ידוע מקור הכתבה - נשמח לדעת )
- שלח תמונות אלה לחבר -
- לדף הבית של אתר מבזקון/חדשות -